S vodou se setkáváme každý den při různých příležitostech, a proto je dobré se zamyslet, jestli tak vzácnou tekutinou neplýtváme zbytečně. Nejen že plýtvání vodou zatěžuje naši peněženku a životní prostředí, ale také si tím nenávratně ubíráme drahocenný přírodní zdroj, který je pro nás a naše okolí životně důležitý.
Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) v roce 2014 nemá dlouhodobě přístup k pitné vodě 780 milionů lidí a podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jde dokonce o víc než miliardu.
Spotřeba vody v českých domácnostech se udává kolem 150 litrů na osobu za den a paradoxně patří k nižším údajům v porovnání s celosvětovými záznamy. Některé státy denně protočí kohoutkem až 1 000 litrů pitné vody, zatímco lidé, kteří k vodě nemají zdaleka tak jednoduchý přístup, si často musí vystačit s pouhými 5 litry na den.
A proto pro vás máme několik chytrých tipů, jak vodou šetřit každý den!
Jak šetřit vodou v koupelně?
Místo plné vany se častěji sprchujte. Týdně tak ušetříte až 600 litrů vody. Pokud se sprchujete, zkraťte dobu sprchování o pár minut a při mytí vlasů si vypínejte tekoucí vodu. Používejte úsporné sprchovací hlavice.
Během čištění zubů nenechávejte vodu téct. Za dvě minuty zbytečně proteče až 20 litrů vody.
Moderní záchody často disponují duálním splachováním, kdy si můžete vybrat z 3 nebo 7 litrů vody. Pozor dejte na to, zda nádržka neprotéká. Denně tak můžete přijít o 200 až 1 500 litrů vody.
Při delším opuštění bytu či rodinného domu (dovolená, služební cesta apod.) uzavřete hlavní uzávěr vody pro byt.
Jak šetřit vodou v kuchyni?
Jestliže umýváte nádobí ručně dvakrát denně, spotřebujete asi 70 litrů. Při ručním mytí nádobí nenechávejte vodu téct. V ideálním případě napusťte jednu část dřezu vodou na mytí nádobí, druhou část používejte na oplachování. Mytím nádobí pod tekoucí vodou spotřebujete trojnásobek vody oproti mytí nádobí v napuštěném dřezu.
Naplníte-li myčku na její plnou kapacitu jedenkrát denně, spotřebujete přibližně 20 litrů vody. Myčku na nádobí pouštějte jen plnou.